כמו בפוקר כך בעסקים – איך אומץ ופחד מניעים אותנו? - אורית בש סרוסי

כמו בפוקר כך בעסקים – איך אומץ ופחד מניעים אותנו?

הדמיון המופלא בין משחק הפוקר לבין העולם העסקי – ככל שאני לומדת יותר על המשחק, כך אני מגלה כמה הוא קרוב להתנהלות היומיומית שלי בעסק, ובפרט בתהליך קבלת ההחלטות החשובות לגביו –>

אני יושבת מסביב לשולחן, מנסה לא להסגיר את סערת הרגשות שאני נמצאת בה, דפיקות לב מואצות, אי נוחות קלה בגוף, חושבת לעצמי – מהו מנח היד הטוב ביותר, שלא יראה שאני אולי קצת רועדת? לאיזה כיוון להסתכל? איך לפעול? 

ההחלטה מה לעשות כבר התקבלה, ועכשיו מה שנשאר הוא להוציא אותה לפועל. 

All in – אני אומרת ומכניסה את כל הצ'יפים למרכז השולחן. 

אני במשחק של פוקר – כבר לא מעט זמן שאני משחקת ומתנסה בו. לומדת איך הוא מקביל לכל מה שאני עושה כשאני לא נמצאת מול הקלפים. 

הדמיון המופלא בין משחק הפוקר לבין העולם העסקי 

ככל שאני לומדת יותר על המשחק, כך אני מגלה כמה הוא קרוב להתנהלות היומיומית שלי בעסק, ובפרט בתהליך קבלת ההחלטות החשובות לגביו. 

היכולת שלנו ללכת All In על משהו שאנחנו רוצים להשיג, או לחלופין היכולת שלנו לסגת ולוותר על משהו שבער בנו והחלטנו שעכשיו זה לא הזמן המתאים עבורו, יחסים צמודים בין הרגשות, ההחלטות, הרצונות, היכולות והשאיפות שלנו, שמתרכזים לכדי החלטה אחת ממנה נצא לעשייה , או שלא. 

האם אני אמיצה או פחדנית ? האם אני אסטרטגית או נשלטת על ידי כוחות חיצוניים ? 

והשאלה הגדולה יותר, ואולי קצת קיומית – מי אני בתוך המשחק או העסק הזה? 

איך הגעתי לפוקר? גם זה קשור לעסק. גילוי נאות – אני משתדלת לחוות את המוצרים והשירותים של הלקוחות שלי ומתוך אותו רצון להבין על מה מדובר, הגעתי ללמוד פוקר בליידיס. ליידיס הוא עסק שמלמד פוקר ושחמט לנשים בלבד,  מנהלים אותו ניב סופר וגיא קליין. הכרתי את עולם הפוקר דרכם, כלקוחות שלי, ומשם כבר עברתי מספר קורסים ואני לוקחת חלק פעיל בפעילות שלהם. באופן אישי – לגמרי התאהבתי. 

למרות שאני מתייחסת למסע האישי והמקצועי שלי ב-2 נקודות זמן שונות (לפני ואחרי פתיחת העסק), כשאני בוחנת אחורה את התחושות שלי, אני מבינה שהתהליך זהה והאנלוגיה למשחק הפוקר היא הדרך המוחשית ביותר להציג אותו. 

מה מלווה את הרצון לקום יום אחד ולפתוח עסק עצמאי או את הצורך לקבל החלטה מקצועית משמעותית בעבודה שלנו (כשכיר.ה או עצמאי.ת)?  האם זה קורה ביום אחד? עד כמה מהלך כזה דורש אומץ, או לא? 

איך לגלות אומץ גם מול מה שאינו טבעי לנו? 

אז איך בכלל מתמודדים עם דברים חדשים שאנו צריכים להכניס ולחוות בעסק, ודורשים מאתנו להיות במצב שהוא לאו דווקא המצב הטבעי עבורנו או שאנחנו מרגישים בו בנח? 

בחרתי להתייחס לשאלות האלו בהקבלה למשחק הפוקר, כדי להראות כמה החיים המקצועיים שלנו דומים במסגרת המודלים המוצגים בתורת המשחקים, ובעיניי – אנחנו עוברים כמה שלבים בדרך:

 1. שלב הלמידה 
  זהו הבסיס. בשלב הזה אני לומדת את השטח, סופגת מידע ומעבדת אותו. 
  אצלי, הידע מהווה בטחון. כשאני יודעת משהו – אני משגשגת ומרגישה בטוחה בעצמי. אין דבר שיעמוד בפניי. מצד שני, כשאני לא יודעת….  הבטחון שלי יורד, וגם אם לא רואים את זה, הרבה פעמים התוצאה של אותו חוסר ידע הוא שאני עומדת במקום ולא מתקדמת.  
  במשחק – לפני הכל , תמיד לומדת את סוג השחקניות שמשחקות מולי . 
  בעסק – מהם התנאים שעומדים לפניי. 
 1. ההפנמה
  ההפנמה של  כל המידע שקיבלנו ולמדנו לוקחת זמן. אני תמיד לוקחת את הזמן להבין את מה שלמדתי, בשקט, מבינה ומעקלת את הדברים, לפני כל החלטה שאקבל.  איך מה שלמדתי יכול לשרת אותי? 
  במשחק – הסיבובים הראשונים מהווים בעיניי את המקום ללמידה והפנמת המידע, כך שאחליט איזו אסטרטגיה תלווה אותי במהלך המשחק או הסיבוב. 
  בעסק – הסבלנות הזו שאנחנו צריכים, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות. יש פעולות שנתנסה בהן קודם ויש כאלו שנחכה איתן עוד קצת. 
 1. הגדרת היעדים 
  מה אני רוצה שיקרה כתוצאה מאותו צעד שאחליט לבצע? 
  במשחק – האם אני רוצה להשאר עם כמה שפחות שחקניות שישחקו מולי בסיבוב או אולי בא לי יותר שחקניות כדי להוציא מהן קצת ערך בצ'יפים (value) , כלומר, במצב בו אני ככל הנראה יותר חזקה יותר בקלפים שלי מרוב מי שמשחקת איתי, האם אוכל לקבל מהן תשלומים נוספים שיגדילו עבורי את הקופה? 
  בעסק – האם אני רוצה להשיג יעד משמעותי בעסק? ומהו כמובן? 
  ככל שנגדיר בצורה מדויקת יותר מה אנחנו רוצות להשיג, יהיה לנו סיכוי גבוה יותר להבין איך נוכל להשיג אותו (גם אם לא בטוח נצליח).  
 1. בניית התכנית
  איך אוכל להשיג את אותו היעד? מהן האופציות שעומדות לפניי? 
  האם ע"י הימור אגרסיבי שיגרום לנטישה מהשולחן וישאיר אותי עם הקופה שנצברה עד עכשיו? אולי טמינת "מלכודת" שתאפשר לי להעלות את ערך הזכייה שלי? 
  ובעסק – איך נכון יהיה להשיג את אותו יעד שהגדרתי, האם יש מישהו שיוכל לעזור לי? מה הדרך הנכונה להשיג אותו?  מה הצעדים שאצטרך לעשות כדי להשיג אותו? 
 1. ההחלטה
  מאוד דומה בשני המקרים. 
  האם אני הולכת על זה או לא? ומה משמעות כל צד בהחלטה? 
 1. הביצוע
  נושמת עמוק וקופצת למים (או לא), וכמובן – מתמודדת בפועל עם תוצאות ההחלטה שלי. 

לסיכום, לא סתם האנלוגיות מעולם הפוקר קופצות אצלי לביקור בליווי השוטף של הלקוחות שלי וגם מול עצמי, ההחלטות היומיומיות או המצבים מולם אנו מתמודדים תוך כדי, יכללו בתוכם את הדרך שלנו לעבור מכשולים ואתגרים בדרך. 

אומץ מול פחד – מה יהיה חזק יותר? מה יגרום לנו להחליט לעשות ולבצע או להיפך – לקחת צעד אחורה?

 

הערה חשובה – משחק הפוקר הוא משחק ספורטיבי לחלוטין שניתן להפיק ממנו המון כישורים שיכולים לקבל ביטוי בחיי היומיום שלנו. אין בכתבה זו לעודד בשום אופן הימורים כספיים האסורים על פי חוק ומהווים סכנה חמורה להתמכרות. 

אהבתם?
למה שלא תשתפו עם חברים?

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אורית בש-סרוסי
אורית בש-סרוסי

הצטרפו אליי למסע

המאמרים הכי מעניינים שתוכלו לקרוא

הקשר בין פרקטיקה לרוח בנקודת המבט שלי

בשנים האחרונות יש לי חיבור קרוב יותר בין הגוף לנפש, בהבנה שיש קארמה בעולם ומשמעות לפעולות שלי. כשפותחים את המחשבה, גם הלב נפתח ודרכם מכירים דברים חדשים מופלאים.

קראו עוד

הדרך לעצמאות

האם המחשבה להיות עצמאיים עוברת לכם בראש מדי פעם? מזמינה אתכם לשאול את השאלות המקדימות לרעיון כדי לבדוק האם זה בכלל מתאים עכשיו, או לא?

קראו עוד

ענת אסודי – פילאטיס פוזיטיב

איך התאמנו את העסק של ענת לקורונה וגם 15% הנחה על תכנית הליווי "פוזיטיב יו"

קראו עוד

פוסטים נוספים שבטוח יעניינו אתכם:

CLARA BELLA-21

סיפור לקוח / פיתוח מותג Clara Bella Health

לכל עסק, קטן או גדול, יש דרך ייחודית משלו.

הרבה פעמים ניתן להבין ולהעריך את הדרך, רק בהסתכלות אחורה, דרך העמקה והבנה מה המשמעות הגדולה ביותר שבעל העסק, והעסק עצמו עברו.

קראו עוד
Smadar_Smoochin.video

סמדר שילה מרקוס – סטודיו Smoochin

ערכי הסטודיו בתכנית העבודה והטבה בלעדית למבקרי האתר

קראו עוד
באנר- כתבה מיתוג אורית בש-60

עיצוב, מיתוג ומה שביניהם

כתבה בשיתוף פעולה בין המעצבת ליאור קמחי מסטודיו FLAT ואורית בש

קראו עוד

הצטרפו אליי

אם בא לכם לשמוע עוד, מתוך הניסיון והתובנות שלקחתי איתי בשנים האחרונות,
אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי כדי שנכיר קצת יותר.

מבטיחה לשמור על תדירות שלא תפריע לכם
(וגם אם כן, תמיד תוכלו להסיר את עצמכם במידה ולא מתאים).

גלילה למעלה